Oaza Parafia Lipowa

Get Adobe Flash player

Szczęść Boże

Witam wszystkich odwiedzających stronę internetową Oazy Parafi Lipowa. Strona internetowa otwiera się poprawnie we wszystkich przeglądarkach internetowych.

Wrazie jakich kolwiek problemów, sugesti, zmian, błędów lub chęci stania się jednym z nas proszę o kontakt z nami.

 

Kalendarz 

Święty na każdy dzień 

Warto zajrzeć:

Ministranci 

 Refleksja na dziś 

Listopadowa zaduma

Piosenka „Mów do mnie Panie”

WIECZORNICA "LISTOPADOWA ZADUMA"

wstęp : Patrycja

Dziś spotykamy się na adoracji najświętszego sakramentu by zatrzymać się przez chwilę nad ideą przemijającego czasu. Minęło już kilka dni od wspomnienia wszystkich świętych i modlitw za dusze czyścowe. Jak ważna jest ta zaduma- zaduma „listopadowa” nad czasem, nad wszystkimi materialnymi rzeczami, które posiadamy, nad tym ile poświęcamy czasu sobie, swoim potrzebom a ile mamy go dla drugiego człowieka...Niech ta adoracja, ta modlitwa ukaże nam nicość rzeczy materialnych, rzeczy przemijających a wzbogaci nasza wiarę w to, że najważniejszy jest drugi człowiek, którego tak bardzo szybko możemy stracić, by móc go ponownie odzyskać- odzyskać w wieczności.

Piosenka: „O mój Jezu w Hostii utajony”x3

Wiersz: ksiądz Tomek

Kiedy za oknem już prawie noc

a świetlik zamknięty w lampce

daje słabe rozproszone światło

w listopadowe wieczory można sobie przypomnieć

wszystko

kanapa staje się tą parkową ławką

ile tam przesiedzieliśmy, pamiętasz

meble zamieniają się w drzewa

można było się schronić bo było źle

drzewa zawsze broniły przed niesprawiedliwością

tego świata

dawniej

rana choćby na palcu szybko się goiła

łzy wysychały szybko

parę minut i rana poszła w zapomnienie

dzisiaj są rany na sercu

łzy jak dwa wielkie strumienie

mija parę lat i nadal się pamięta

kiedyś świeciło słońce

dzisiaj nawet księżyc jest zaćmiony

Szybko mijają dni i lata... Czas upływa niepostrzeżenie...Trwająca jesień, listopadowe święta i szybko upływający czas skłaniają do specyficznej refleksji, do zadumy nad życiem, nad jego sensem, nad pytaniem jak żyć... Zechciejmy zatrzymać się na chwilę.

Piosenka: „Miłość, Którą jest Bóg w nas”x3

3. Marta

"Nie mów nigdy, że jest już za późno. Nigdy nie jest za późno: niezależnie od tego, jak świetną okazję byś zaprzepaścił, jak wielki błąd byś popełnił, w jak tragicznej sytuacji byś się nie znalazł...a jednak Zawsze może być za późno: Choćbyś był pierwszy na starcie, choćbyś miał znakomite pozycje wyjściowe, choćbyś stały przed tobą otworem wszystkie możliwości, choćbyś był jeszcze bardzo młody. Wszystko zależy od ciebie: od twej ufności w siebie, w ludzi, w świat, w Boga”

4. Moniczka

Jak żyć pomiędzy niebem a ziemią?

"Wystarczy nadać nową intencję każdemu naszemu uczynkowi na rzecz bliźniego, dzielić się z nim miłością, kimkolwiek by nie był, a każdy dzień życia zacznie służyć naszemu przygotowaniu na dzień ostateczny, gromadząc dobra, których mól nie zniszczy"

Piosenka „ Wszystko mogę w tym, Który mnie umacnia”

5. Karolina P

Jesienna zaduma dająca się odczuć szczególnie w pierwszych dniach listopada, zachęca nas, abyśmy często spoglądali w górę. Niech to spojrzenie w niebo przypomina nam wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II, który w czasie swojej pielgrzymki do Polski, będąc w Starym Sączu wołał: - Święci pragną świętości". Ojciec Święty zachęcał nas wtedy również, abyśmy nie lękali się świętości: "Uczyńmy nowe tysiąclecie erą ludzi świętych". Spoglądajmy więc oczami duszy na tych, którzy od nas odeszli, szczególnie na ludzi dobrych, świętych i uczmy się od nich tego, co najpiękniejsze.

Piosenka: „Oto stoję u drzwi i kołaczę” x3

6. Paweł Ś

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Święta Zmarłych, które w jesiennym pejzażu obchodzimy co roku już tak niepowtarzalnie, napełnia serca każdego człowieka wierzącego niezwykłą radością i pokojem. W tym okresie wysławiamy przede wszystkim samego Boga, który jest źródłem wszelkiej świętości i który wywyższył człowieka obdarowując go swoim Bożym nieprzemijającym życiem. Dni, które przeżywamy kierują nasze myśli i otwierają serca ku sprawom ostatecznym, ku wieczności.

Piosenka: „Jedyny Pan”x3

7. Dominika Ś

W pierwszych dniach listopada z pewnością odwiedzamy groby krewnych, znajomych. W świetle płonących zniczy dostrzegamy imiona, nazwiska, daty urodzenia i śmierci...W tym właśnie czasie myślimy o tych, co odeszli do wieczności...W ciągu świątecznych listopadowych dni, cmentarze zamieniają się w jesienne strojne ogrody: kule chryzantem, wieńce, kwiaty, blask zniczy i lampionów. Świecące na grobach lampki - jasne, ciepłe punkty, które grzeją dłonie zmarznięte już pod wieczór po wielogodzinnym trwaniu; kawałki ognia jak zapalone chybotliwe, a wciąż jednak żywe płomyki modlitwy. Wypełnione kwiatami wazony - kruche upominki, które są mgnieniem uśmiechu zmarłego, a przecież wciąż żyjącego.

8. Aga K

Chryzantemy zdobią groby,

Ludzie chodzą dookoła

A ty? Bierzesz świeczkę swą do ręki

I powoli ją zapalasz

Potem... myślisz, długo myślisz

O przeszłości,

O tym, że już się nic nie powtórzy

I nie będzie już tak samo

Tylko jedno wiesz na pewno,

Że się z nimi znów zobaczysz

Kiedy przyjdzie na to pora.

Złożone nad grobem ręce - powierzające w tym geście tego kogoś, kogo się wciąż kocha - Bogu, odbierającemu go z naszych rąk, gdzieś tam wysoko, a może tu bardzo blisko.... Modlitwa pokonuje każdą przestrzeń. Spotkanie z tym kimś - poprzez ogień i jego światło, przez otwartość kwiatowych płatków, przez pamięć, wierność i zawierzenie - Bóg jest przecież Bogiem żywych!

9. Ula B

Pochyleni nad grobami bliskich, w te pełne listopadowe dni wierzymy, że mocniejsza od śmierci jest odwieczna miłość Boga i Jego niepojęte miłosierdzie. Nasz Bóg jest Bogiem żywych, a nie umarłych i dlatego pragnie wszystkich przyjąć do Ojcowskiego Domu.

Piosenka: „ Nie bój się wypłyń na głębie”

10. Justyna W

Znicze płoną na grobach ludzi szczególnie zasłużonych dla Polski i jej kultury jak również na grobach opuszczonych i zapomnianych. Pod pomnikami i tablicami, poświęconymi pamięci poległych na wszystkich frontach, w żołnierskich i powstańczych kwaterach cmentarnych składa się wieńce. W miejscach martyrologii narodowej trzymają straż warty honorowe. Są to wszystko znaki nieprzemijającej pamięci i wiary, że nie wszystko umiera. Listopadowe wędrowanie wśród mogił zmarłych niech stanie się odkrywaniem na nowo wiary w Zmartwychwstanie. Dusza przecież nigdy nie umiera.

Piosenka: „Jezus daje nam zbawienie”

11. Ksiądz Tomek

Pomódlmy się za wszystkich zmarłych, za dobrych i niepokornych, za znanych i nieznanych, za tych, co czekają na Boże zmiłowanie; wieczny odpoczynek podaruj im Panie.

Zakończenie.. modlitwa za zmarłych..chwila ciszy..